top of page

Fitoterapi

Fitoterapi, bitkilerin kullanılmasıyla sağlığın korunması ve hastalıkların tedavi edilmesini amaçlayan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Bitkisel ilaçlar, doğal bileşenleri içererek vücuttaki dengeleri destekleyerek, genellikle yan etkileri minimize ederek kullanılır.

Fitoterapi Nedir ?

Bitkisel Kimyasal Bileşenlerin Kullanımı

Fitoterapi, bitkilerin içerdikleri kimyasal bileşenler aracılığıyla sağlık sorunlarının tedavisini amaçlayan bir yöntemdir. Bitkilerin içinde bulunan aktif maddeler, vücutta biyolojik etkileşimlere neden olarak tedavi süreçlerine katkı sağlar.

Doğal İlaçların Kimyasal Etkileri

Fitoterapötik ürünler, bitkisel kaynaklı doğal ilaçlar olarak kullanılır. Bu ilaçlar, biyolojik sistemde belirli kimyasal reaksiyonlara neden olarak hastalıkların semptomlarını hafifletmeye veya ortadan kaldırmaya yönelik etkiler gösterir.

Yan Etkilerin Azaltılması

Fitoterapi, genellikle sentetik ilaçlara kıyasla daha az yan etki barındıran bitkisel bileşenleri içerir. Bu özellik, bitkilerin doğal kimyasal yapısının, vücutla daha uyumlu olması ve tedavi süreçlerinde yan etkilerin minimal seviyede kalmasına olanak tanır.

Fitokimya Nedir ?

Fitokimya, bir kimyager için bitkilerin kimyasal bileşenlerini kullanarak sağlığı destekleme ve hastalıklara karşı drog geliştirme bilimi olarak değerlendirilebilir. Bitkiler, içerdikleri biyoaktif bileşenler sayesinde çeşitli biyolojik etkileşimlere neden olur ve bu da sağlığın iyileştirilmesinde etkili olabilir. Fitoterapi, doğal kaynaklardan elde edilen bileşenlerin, özellikle biyolojik sistemler üzerindeki etkilerini anlamaya ve kullanmaya odaklanır. Kimyasal açıdan, bitkilerin içerdikleri alkaloidler, flavonoidler, terpenoidler gibi bileşenler, terapötik etkilerinden sorumlu olabilir. Bu doğal bileşenlerin yan etkileri genellikle daha azdır ve bitkilerin karmaşık kimyasal profilleri, çeşitli sağlık koşullarının tedavisinde kullanılmalarını sağlar.

bottom of page